5 aplikacji ułatwiających życie – dla rodziców i nie tylko

with 28 komentarzy

zdjęcie telefonu pięć aplikacji dla rodziców i nie tylko

Jak długa miała być ta półka? – przypomina się w czasie wizyty w sklepie. Czy nasza niania elektroniczna będzie miała zasięg? – się w czasie wyjazdów. Kiedy to ja miałam umówić kontrolę u lekarza?- niepokojąca myśl pojawia się znienacka. Jak sobie z tym radzimy przy trójce dzieci? Bardzo pomocne są aplikacje na telefon – dla rodziców i nie tylko. Zapraszam na kolejny wpis z poradami mojego małżonka:)

Z tego co podają statystyki, 80% Polaków ma dostęp do smartfona. My również. A wraz z pojawieniem się dzieci, pojawiło się u nas kilka nowych aplikacji, które bardzo pomagają w życiu codziennym i rodzinnych wyjazdach. Oto lista naszych ulubionych 5 aplikacji dla rodziców i nie tylko.

1.      Skype jako niania elektroniczna

Idealne narzędzie do monitorowania dzieci w nocy jako „niania” o nieograniczonym zasięgu. Ile to razy, kiedy pojechaliśmy na wakacje, nasi znajomi dziwili się, że schodzimy oboje razem pogadać i żadne z nas nie zostaje pilnować śpiących dzieci.

Cóż wykorzystanie Skypa pozwala cieszyć się pełnią wyjazdu po tym, kiedy nasza młodzież już zaśnie. Jedno z nas miało po prostu telefon komórkowy z „wdzwonionym” Skypem do pokoju, gdzie spały dzieci i cały czas słyszało, co się tam dzieje. Podobnie, na weselu mojej szwagierki (siostry Asi) chodziłem całą noc z jedną słuchawką w uchu. Część gości podejrzewała mnie o pracoholizm i prowadzenie rozmów telefonicznych w sobotę w nocy. A ja po prostu sprawdzałem czy córki śpiące już w pokoju hotelowym nie budzą się czasem (Najmłodszy był wówczas z moją siostrą, która zajmowała się nim dzielnie zgodnie z moją instrukcją obsługi dziecka).

Istnieją dedykowane aplikacje na telefon (np. Baby Monitor) i również kiedyś z nich korzystaliśmy. Jednak polecam rozwiązanie ze Skype’m jako bardziej uniwersalne, niezależne od zasięgu WiFi oraz tego z jakiego smartfona korzystamy.

A oto szczegółowa instrukcja jak ustawić Skypa, aby działał w pełni zgodnie z potrzebami rodziców Skype jako niania elektroniczna? Instrukcja ustawienia.

2.      OneNote – wszystkie listy razem

One Note pomaga w zorganizowaniu codziennego życie jako zbiór różnego rodzaju list rzeczy do zrobienia, do zapamiętania, do kupienia (np. leki, pomysły na prezenty)

To świetna aplikacja, w ramach której trzymamy wszystkie bieżące informacje o życiu rodziny, poukładane w odpowiednie zakładki pozwalają szybko zorientować się:

  • co trzeba zrobić – w ramach wspólnej listy zdań (np. zapisać dzieci na basen)
  • dane dzieci – wzrost, numer buta. Przy trójce już się miesza:)
  • co trzeba jeszcze kupić – piórnik, plecak, ubrania itp. (dzięki wspólnej aplikacji na bieżąco jest jasne czego brakuje)
  • jakiego lekarza trzeba umówić – nasze dzieci mają wizyty kontrolne u ortopedy, ortodonty, okulisty, neurologa, a oprócz tego wszelkie szczepienia czy bilansy, i tu łatwo zapomnieć o wizycie, która ma odbyć się za pół roku
  • spis różnego rodzaju pomysłów na prezenty, wyposażenie pokoju dziewczynek
  • wszelkie ważne informacje / notatki zdjęcia recept z dawkowaniem, zaleceń lekarzy, ćwiczeń logopedycznych a nawet wierszy czy piosenek, których dziewczyny powinny się nauczyć – tak abyśmy oboje wiedzieli co i jak.

Oboje mamy dostęp do naszych list w OneNote, możemy je podglądać i uzupełniać na bieżąco. To bardzo praktyczne rozwiązanie.

Wcześniej korzystaliśmy z Evernota, ale po wprowadzeniu nowych planów z subskrypcjami przenieśliśmy się do OneNote.

3.      Aplikacja do przechowywania danych w chmurze

W naszym przypadku króluje One Drive (ale są inne np. Dropbox, Google Drive). Trzy najważniejsze dla nas funkcje

  • Backup wszystkich zdjęć z naszych smartfonów -> komu nie padła / nie zgubił komórki nie wie jeszcze jakie to ważne, szczególnie że ostatnio wiele codziennych chwil utrwalamy właśnie przy pomocy telefonu.
  • Dostęp do ważnych informacji na bardziej szczegółowym poziomie niż OneNote np. będąc na zakupach w IKEA „Kochanie czy pamiętasz ile na planach miało mieć biurko dziewczynek”
  • Backup wszystkich ważnych danych – co by się stało gdyby utracić wszystkie dokumenty np. dotyczące dzieci, mieszkania itp. od początku zarania dziejów?

4.      Aplikacja do sklepu spożywczego z dostawą

To akurat moja potrzeba, ponieważ odpowiadam za zakupy spożywcze w domu. Już wiele razy „uratowała mi tyłek” pozwalając na szybki zakup rzeczy które były potrzebne na przygotowanie siadania do szkoły w nadchodzącym tygodniu.

5.      Dla mam – aplikacje śledzące karmienie dziecka i jego rozwój

A na koniec ja, jako matka, dodam od siebie aplikację do karmienia piersią. Naprawdę z niej korzystałam, szczególnie w pierwszych tygodniach, kiedy musiałam mieć kontrolę nad częstotliwością karmienia. Zamiast zapisywać włączałam apkę. U mnie był to akurat Breast Feeding Friend – z którego korzystałam już przy Najstarszej, ale wybór jest teraz szeroki. I dzięki aplikacji widziałam dokładnie kiedy, jak długo i z której strony.

No właśnie z której strony – nigdy nie mogłam zapamiętać której piersi jest teraz kolej:) I jasne, nic się nie stanie jak się pomyli, ale szczególnie kiedy dziecko zasypia lepiej jednak trzymać się ustalonej kolejności, żeby potem nie obudzić się z jedną stroną obolałą lub zaburzeniami w produkcji mleka. Apki często mają dodatkowe funkcje – śledzenie zmiany pieluszek, snu czy wagi dziecka. Z tych funkcji nie korzystałam. Natomiast, szczególnie pomiary wagi wydaje się praktyczny.

 

To tylko i aż tyle:) Bo naprawdę ułatwia życie. Jest jeszcze kilka bardziej sporadycznie wykorzystywanych aplikacji, które może przytoczę przy okazji innych wpisów.

Częstujcie się instrukcją jak ustawić Skype jako darmową nianię elektroniczną🙂